LKMA logoLKMA

Vilniaus siužetai senojoje raštijoje (XVI-XVII a.)

Antradieniais, kovo 7 d. – balandžio 11 d., 18.00, šešios paskaitos LKMA Auloje

Dėstyt. dr. Ona Dilytė-Čiurinskienė, dr. Mintautas Čiurinskas

Vilniaus istorija marga ir neaprėpiama, net jeigu žvelgiame tik į vieną jos atkarpą – XVI ar XVII amžių. Kursui parinkome mūsų tyrinėtus, o kartu ir labai ryškius Vilniaus istorijos siužetus, atspindėtus šių amžių raštijoje. Itin svarbią jos dalį sudaro katalikų autorių tekstai, šiam kursui iš jų pasirinkti daugiausia lotyniškieji. Aptarsime, kaip Vilnius triumfavo 1514 m. po didžiosios Oršos pergalės, ką Vilniuje nuveikė vysk. Zacharijas Ferreris, popiežiaus atsiųstas ištirti būsimo šventojo Kazimiero gyvenimą, kaip į Vilnių 1569 m. atvyko ir kūrėsi (ir tai aprašė) jėzuitai, kokią poeziją rašė jų įsteigtos Vilniaus akademijos auklėtiniai. XVII amžius prasidėjo dar neregėto užmojo iškilmėmis pažymint šv. Kazimiero kanonizaciją, netrukus čia atvyko, mokėsi, dėstė ir pamokslus sakė garsusis poetas jėzuitas Sarbievijus, vėliau pramintas krikščioniškuoju Horacijumi. Jo eilėraštis apie Vilnių, perteikiantis nuo Lukiškių kalvų matomus jo vaizdus, tebėra vienas gražiausių kūrinių šia tema. Vilniuje prasidėjo ir Juozapato Kuncevičiaus šventumo kelias, kurį siekta kuo greičiau aprašyti po unitų arkivyskupo kankinystės 1623 m. Įstabūs ne tik visi tie įvykiai ir asmenybės, bet ir juos įamžinę senieji tekstai, kurie bus pristatyti per šio kurso paskaitas. Kursas dedikuojamas jubiliejiniams Vilniaus ir šv. Juozapato metams.

Mintautas Čiurinskas – filologas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios literatūros skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas, Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedros docentas, mokslo žurnalo „Senoji Lietuvos literatūra“ vyr. redaktorius, knygos „XVI–XVII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės biografistika“ autorius. Daugiausia dėmesio skiria senosios Lietuvos literatūros tyrimams, verčia iš lotynų kalbos ir publikuoja senuosius tekstus. Tiria LDK hagiografiją, ypač Lietuvos šventųjų Kazimiero ir Juozapato kulto istoriją ir jiems skirtus literatūrinius tekstus bei gyvenimo aprašymus. Yra publikavęs 2 tomus istorinių šaltinių apie šv. Kazimiero gyvenimą ir ankstyvąjį kultą. Vilniaus universitete filologams ir istorikams dėsto kursus apie Renesanso ir Baroko lotyniškąją literatūrą, LDK lotyniškuosius šaltinius.

Ona Dilytė-Čiurinskienė – filologė, vertėja, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios literatūros skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja, Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedros docentė, mokslo žurnalo „Senoji Lietuvos literatūra“ redkolegijos narė ir viena pagrindinių rengėjų. Apgynė disertaciją „Religinė Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus poezija“, verčia ir tyrinėja LDK senuosius tekstus, ypač domisi Baroko poezija, devociniais ir tarpkonfesiniais aspektais. Išvertė iš lotynų kalbos ir publikavo senosios literatūros šaltinių, tarp jų Sarbievijaus poezija ir poetika, Mikalojaus Kristupo Chaleckio, šv. Juozapatui skirta poezija, LDK jėzuitų studentų ir dėstytojų kūryba. Vilniaus universitete filologams dėsto kursus apie Renesanso ir Baroko lotyniškąją literatūrą, antikinių ir krikščioniškų šaltinių sankirtas.

Registracija į kursą privalomaRegistracija priimama tik užpildžius anketą ir sumokėjus registracijos mokestį (mokestis registruojantis į šį kursą 15 eurų, jį galima pervesti į Mažosios akademijos atsiskaitomąją sąskaitą (SEB, LT08 7044 0600 0795 4439, banko kodas: 70440, paskirties laukelyje nurodyti kurso pavadinimą ir besiregistruojančio žmogaus vardą ir pavardę, kurį nurodote ir anketoje; išsisaugoję pavedimo kopiją prisekite ją anketoje) arba galima registruotis LKMA susimokant grynaisiais. Registracijos anketa čia. Daugiau apie registraciją, registracijos mokestį ir registracijos anketą žr. skyrelyje Registracija.

Registracijos anketa čia.

Papildoma informacija: Registruodamiesi įsipareigojate praleisti ne daugiau nei 10 proc. paskaitų. Sėkmingai kursą išklausiusiems klausytojams jų pageidavimu gali būti išduotas kurso baigimo pažymėjimas (apie pageidavimą gauti kursų išklausymo pažymėjimą reikėtų pranešti kursų koordinatorei iki pasibaigiant kursui).

aukštyn